4. Bölüm: Şampanyanın Beşiği

Dom Perignon'un kilisesine giden merdivende (birkaç kadehden sonra!).

11-12 Haziran 2011                                                         Biz kalkınca parlak bir sabahdı. Kanal suyundan buhar yükseliyordu ve ağaçlarda kuşlar ötüyordular.  Harap olan bir köprünün kalan bacağının üstünde kahvaltı yaparken ara sıra geçen kanal gemilerine baktık.

Epernay’la Reims’in arasındaki dağlarda avare avare dolaşarak bütün günü geçirdik. ‘Dağlar’ abartıdır. Aslında bir milli parkın içinde olan tepelerdir. Artık güzel bir yer. Dağlarda ormanlar, üzüm bağıları ve küçük eski köyler vardı.  Dom Perignon doğduğu köye gidip kasabanın tek kahvesinde çok şampanya içtik. Bilginize Dom Perignon güya şampanya ilk üreten keşiştir. Bu veli bu köyde de öldü. Köy kilisesinin içinde mezarını gördük.  Bu köyde olan her dükkânın kapısının üstünde yapılan işi tanıtan bir sevimli tahtadan heykelciği vardı. Mesela fıcıcı dükkânının kapısının üstünde iki fıcı yapan adam heykeli vardı. Çoğu heykeller ortaçağda bulunan dükkânlar içindir ama bazıları çağdaş işleri tanıttı.

Ortaçağdan olan bir heykel

O gece bir ormanda kamp kurduk. Ertesi sabah Hermonville köyünde ayırdığım bir pansiyondaki odaya doğru gittik. Bu seyahatta bu zamana kadar bir duş yapmak ve yatakta uyumak isteyeceğimizi tahmin etmiştim.

Yolda açılan ufak bir şampanya evine rastlayıp tatmak için uğradım. Maalesef çoğu küçük şampanya evlerinin sadece randevuyla açıldığına anladık, ama bu ufak ev teklifsiz ziyeretçi için açılıyordu. Pek çok şampanyaları tatarak eğlendik. Dukkân sahibi çok dostçaydı ve şampanya çok tatlıydı, bu yüzden bir şişeyi aldık. Sadece on üç avroya geldi! Şimdi tur çantamda iki şişe şampanya vardı!

Reklamlar
Bu yazı Yurtdışında içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s