Yanan Adam

Kent Tapınağı

30 Ağustos – 4 Eylül 2011                             Portland’daki aile ve arkadaşları ziyaret ettikten sonra, uçakla Reno’ya gittim. Her yıl Ağustos sonunda Reno’nun dışındaki çölde bir haftalık büyük bir sanat ve kültür festivali var. Festivalin adı Burning Man ya da Yanan Adam. Karataş Çölü’nde binlerce kişi buluşup Karataş Kenti’ni yapar. Bu yıl en az elli bin kişi geldi. Karataş Kenti Nevada eyaletinin üçüncü büyük şehridir, ama kent sadece geçecidir. Bu hilal şekilinde olan kent karavanlar, çadırlar, jeodezik kubbeler, ve başka geçici yapılardan oluşmuştu.  Kentte sokaklar ve bu sokakların alfabetik düzenli adları var.

 Kentten başka festival alanında çit ile çeviren kocaman bir çöl arazisi var. Bu arazi ‘playa’ adında. İngilizcede playa kuru göl tabanı demek ama İspanyolcada kumsal demek. İçsel playa ve dışsal playa var. Hilalın içindeki içsel playada festivalin ana odak noktası var: Otuz iki metrelik tahtadan adam heykeli. Festival boyunca ‘Adam’ neon ışığıyla aydınlatılır ama festivalın sonunda Adam yakılır.

İçsel playa Adam’ın etrafında büyük interaktif sanat projeleri var. Mesela tırmanılabilen bir neon salkımsöğütü vardı. Ayrıca uzaktan kontrol ettiğimiz tepkili motorlu mekanizma vardı.  Tepkili motorları mekanizmanın kollarını döndürdü ve herhangi biri tepkili motorlarının hızını ve yönünü kontrol edebiliyordu. Başka bir sanat projesi kocaman bir çelik nilüfer çiçeğiydi. Kumdaki bir pedala ayak basılınca çiçekten büyük alevleri püskürdü. Ayrıca yaşam boyutu olan neon truva atı vardı. İnteraktif değildi ama harikaydı.

Reklamlar
Bu yazı Dışında içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s