Sihirli Eski Zaman Treni

Tavandan asılı pervaneler!

17 Aralık 2011                                                    Kış tatiline çıkmadan önce New York’ta geçirdiğim son hafta sonunda New York’taki işleri yapmak istedim. Orhan Pamuk’la karşlaştırmalı edebiyat dersini aldığımdan dolayı minyatürleri görmek için Met Müzesini ziyaret etmek istedim. Ben ve Jen Cumartesi günü gitmeye karar verdik. Ayrıca Cumartesi günü F tren hattısında MTA tarihi 1920’lerdeki metro arabalarını kullanıyordu. İkinci Cadde durağından tahmin edilen kalkış saatleri vardı böylece Brooklyn’den Lower East Side’e bisikletle gittik. LES Tenement Müzesi’nin (Tavsiye ettiğim ucuz ve bayağı göçmen apartmanları konusunda olan müze) önünde bisikletlerimizi kilitleyip istasyona indik.

Peronda eski tren bizi bekliyordu.  Tren zeytuni boyalı ve kenarlarında altın harflerle ‘City of New York’ kanarlarda yazılı idi. Biz arabaya binince daha eski daha mutlu başka bir çağa geçmiş gibiydik. Bütün yolcular gülümsüyordu ve bazıları eski moda giysi giymişti. Trenin içerisi tümüyle güzeldi. Çıplak ampullar her şeyi koyu sarı ışığıyla kaplıyordu. Tavandan asılı elektrik pervaneleri vızlıyordu ve duvarlarda yeni posta kodu sistemini tanıtan ve Aquaduct yarış pisti ve inanılmaz ucuz tren ücretlerini anlatan eski ilanlar duvarlarda asılı idi. Oldukça kalabalık olduğu için gerçek kayışlara tutunmamız gerekti. Eski tren bir istasyona varınca peronda bekleyen kişiler mutlu olan yolcularla dolu büyüleyici treni görmenin saşkınlığıyla alıklaşıyorlardı.

Trende Jen’in iş arkadaşı Joan’a rast geldik.   Bizim gibi Joan New Yorkluluğu çok seviyor ve bu tren de çok New Yorklukluydu.  Fakat bizden farklı olarak Joan New York’ta kırk senedir yaşamakta. O şehrin çok değişikliklerini görmüştü ve denemişti. Onla konuşmamız çok ilginçti. Altmış Üçüncü Sokak durağına kadar beraber gittik ve sonra müzeye gitmek için tren değiştirmeliydik.

Reklamlar
Bu yazı İçinde içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s