Los Angeles’deki Bir Gün

Mashti Mallone's nam-ı diğer Akbar Maşti

04 Ocak 2012                                                              Güney Kaliforniya hakiki bir bereket boynuzudur ve bu pazar da bunu ispat eder. Mevsiminde her türlü meyve ve sebze satılır. En bol meyve portakal ama en özel şey Trabzon hurmalarıydı. Bu özlü turuncu meyve Kaliforniya’da çok yaygın (yabanı olarak yetişir) ama mevsimin dışında hiç bir yerde bulunmaz.  İngitere’de büyüyen Veronika onu hiç tatmadı. Hepimiz büyük, sulu bir Trabzon hurmasını alıp onu zevkle yedik.  Muhtelif ürünlerin tadına baktıktan sonra bir çuval mandalinayı alıp öğle yemeği için Hollywood’a doğru gittik.

Gurme Evan Kleiman’ın Hollywood’da bir lokantası var ama gittiğimiz zaman restoranın son haftası olacaktı, çünkü ekonomik durgunluk onun da işine etkilemişti. Melrose Caddesi’ndeki Angeli Caffe taze malzemelerde uzmanlaşmakta. Lokanta hemen hemen otuz yıldır çalışıyor ve Kleiman bu lokantada çağdaş Kaliforniya mutfağını icat ettiği söylenebilir. Yemekler çok lezzetli ama pek ilginç değildi.

Çiftçi pazarında Asya Armutlarını denememiz

Biz öğle yemeği yemeyi bitirirken Jen Evan Kleiman’ın mutfaktan gelen sesini duydu. Lokantatan çıktıktan sonra Jen, Evan Kleiman tarafından yazılmış bir yemek kitabını alıp yazara onu imzalatı.

Biz çok mutlu bir şekilde Jen’le yola çıkıp Sunset Caddesi’ne doğru yürümeye başladık. Jen, mimarlık okurken bir yıl Los Angeles’de yaşadığından mahalleye biraz aşina idi. Jen, bizi yemiş için harika bir dondurmacıya yönetti.  Mashti Mallone’s adlı dondurmacı Fars biraderler tarafından işletilen bir şirkettir. Eskiden dondurmacının sahibi İrlandalıymış ve yeni sahipler eski İrlandalı ‘Mallone’ adını ve tabeladaki yoncayı tuttu. Veronika kakule tadıyla dondurmayı ısmarladı, ve Jen gül suyu safranı fıstıklarla tatlı olanı ve ben nar şerbeti olanı.

Sonradan biz akşam yemeği için Laguna Beach’e döndük.  Yemeği yerken çok sohbet ettik. Aile tarihi, Maureen’in gençliği, ve hayatımızda yapdığımız şeyleri hakkında konuşuyorduk.  Biz akşam yemeğini bitirince, öğün boyunca sessiz kalan Maureen birden ‘New York!’ diye bağırdı.

Reklamlar
Bu yazı Dışında içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s