Hiçbir Yer Coğrafyası: Bergen Tüneli

New Jersey güzeliği

11 Ocak 2012                                                  Eylül ayının başında dostum Hunter Brooklyn’den Jersey City’ye taşındı çünkü kız arkadaşı Meave Rutgers Üniversitesindeki bir işe girdi. Jersey City Brooklyn’den çok daha sıkıcı ama Hunter College’deki coğrafya asistan profesörü olarak Hunter yeni mahallesini keşfedip ilginç bir şeyi bulmaya kararlıydı. Mahallesini dolaşırken, belki ilginç olacak bir şeye rastladı. Bu yüzden, ben kış tatilinden döndüğüm zaman Hunter beni keşfetmek için Jersey City’ye davet etti.

Terk edilmiş demiryolu köprüsünden geçeriz.

Christopher Columbus  Yolu’daki evde Hunter ve iki arkadaşları David ve Steve’yla buluştum ve beraber maceramıza yürüyerek çıktık. Evinden sokağının sonuna kadar yürüdük. Orada demiryollara eriştik. Boş bir çorak bölgenin içine demiryolları takip ettik. Çok yüksek otoyolların altından ve alışveriş arabaları ve altılmış lastiklerin yarım battığı kirli, donmuş göletlerin yanından geçtik. Solumuza büyük bir kaya üzerimizde yükseliyordu ve sağımıza bataklık ve boşluk şehirin sınırlarına kadar uzanıyordu. Yürüdüğümüz alan onun çapraz kesişen otoyolları, terk edilmiş başka demiryolları ve takip ettiğimiz işleyen demiryolu ile kocaman bir örümcek ağı gibiydi. Bizi görmek üzere kaçan oynayan iki ortaokul kızından başka hiç kimseyi görmedik.

Tünelin girişinin üstünden manzara

 İşleyen demiryolundan sapıp terk edilmiş bir hattını takip etmeye başladık. Kısa bir süreden sonra bir demiryolu köprüsüne kadar geldik.  O kötü durumda idi. Biz köprüden geçerken altımızda köprüdeki araların arasından soldaki bir tünelin içine giden işleyen hattı görebiliyorduk. Biraz korkunç ve tehlikeli göründüğünden için biz dikkatle ilerledik. Karşı tarafta raylar bitti. Biz sola dönüp kayanın sınırının yanına tünelin girişinin üstünde duruncaya kadar yürüdük. Durduğumuz yerden küçük akarsu kaya yüzünde bir yosun damarını bırakarak aşağıdaki hatta düşüyordu.

Reklamlar
Bu yazı Dışında içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s