Buharlı bir Yılbaşı

Buhar orgu

Buhar orgu

31 Aralık 2013 – 1 Ocak 2014: New York’ta altı yıldan fazla yaşamama rağmen yılbaşını New York’ta hiç kutlamamıştım. Her zaman batı yakasındayım. Ama bu sene yeni yılı Brooklyn’de karşılamaya karar verdik. Times Square kutlamasına gitmek hiç istemediğimiz halde genelikle olduğumuz herhangi bir yerde partilere çıkmayı seviyoruz. Fakat bu yıl eşim Jen’in hamile olduğu için sakin bir gece istedik.

Arkadaşlarımızın evde büyük akşam yemeği yedikten sonra kalabalık olarak Pratt Enstitüsü’ne yürüdük. Şu üniversitede eski bir buhar santralı var. Yılbaşı gecesi her sene ürettiği buhar kullanarak hem düdükler hem de bir org çalınır.  Geldiğimizde insanlar org etrafında toplanıyordu sırayla çalıyorlardı. Denemek isteyen herkes çalabiliyordu ama uzun bir sıra vardı.  Buhar santralının makine dairesi de halka açıktı. Olduğumuz balkondan antik makinenin buharı ürettiğini görebiliyorduk.

Noel ışıklarıyla süslenmiş makine dairesinde

Noel ışıklarıyla süslenmiş makine dairesinde

Gece yarısından bir kaç dakika önce makine dairesinden çıkıp düdüklerin yanına gittik.  Bu beş altı düdükler tren düdükleri gibi büyük, parlak ve patırtılıdır. Tam gece yarısında çalınmaya başladı. Çalınırken buhar buram buram çıkıyordu. İlk önce rastgele gürültü yapıyordu ama gidikçe müzik yapmaya başladı. Düdüklerine daha yakın ulaştığımızda kulaklarımızı acıttı. Karanlıkta buhar altında çömelen adamların iplerle düdükleri işlettiğini gördük. Uzun bir süre çaldı. Biz eve yürürken onlar hala çalıyordu.

Mutlu yıllar herkese!

Reklamlar
Bu yazı İçinde içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s